Místní rejstřík
Šumperk
- 30. 9. 1939
InstituceZájezdové městské divadlo v Šumperku zahájilo provozPremiérou inscenace hry Dietricha Eckarta Heinrich von Hohenstaufen zahájilo svou existenci první městské divadlo v Šumperku. Po mnichovské dohodě na konci září 1938 byl Šumperk (Mährisch Schönberg) připojen k Německu a byl určen jako divadelní středisko pro další oblasti osídlené převážně německy hovořícím obyvatelstvem a také odtržené od Československa (Hřebečsko, část severní Moravy, opavská část Slezska). Říšské orgány zřídily od počátku sezony 1939/1940 pod názvem Städtetheater Ostsudetenland (Divadlo měst Východních Sudet) zájezdové městské divadlo se sídlem v Šumperku. Realizoval se tak záměr, o jehož naplnění marně usilovali soukromí ředitelé německojazyčných divadelních společností na Šumpersku v meziválečném období 1918-1938. Města zapojená do tohoto konceptu (Bruntál, Mohelnice, Moravská Třebová, Svitavy, Šternberk, Uničov ad.) přispívala na provoz pouze činoherního souboru, financovaného rovněž říšskými institucemi. Divadlo mělo sídlo v šumperském Deutsches Vereinshaus (Německý spolkový dům), který byl za války majetkem NSDAP. Prvním a jediným intendantem šumperského divadla byl herec a divadelní ředitel Karl Theodor Wagner. Zájezdová scéna s vlastním autobusem existovala do května 1944.
Jiří Štefanides
- 28. 5. 1944
InstitucePoslední představení Städtetheater Ostsudetenland v ŠumperkuPředstavením komedie Thomase Klingga Ein anderes Leben se uzavřela existence zájezdového městského divadla v Šumperku Städtetheater Ostsudetenland. Následující sezonu 1944/1945 už nezahájilo vzhledem k válečným událostem. V páté a poslední sezoně 1943/1944 sehrálo 267 představení pro 107 tisíc diváků. Divadlo bylo otevřeno 30. 9. 1939.
Jiří Štefanides
- 8. 9. 1951
InstitucePrvní stálá česká scéna otevřena v ŠumperkuPremiérou inscenace Vojnarky Aloise Jiráska zahájilo provoz Krajské oblastní divadlo v Šumperku (dnes Divadlo Šumperk s. r. o.). Inscenaci nastudoval režisér a první ředitel divadla Vladimír Jirousek, výpravu navrhl Antonín Vorel. Šumperská scéna se ale na veřejnosti poprvé prezentovala už 5. září 1951: ve Vrbně pod Pradědem uvedla premiéru Výnosného místa Alexandra NIkolajeviče Ostrovského v režii Jiřího Šotoly.
Jiří Štefanides
- 25. 10. 1994
InstituceDivadlo v Šumperku vyhořeloV noci z 24. na 25. října 1994 vypukl v budově Severomoravského divadla v Šumperku patrně úmyslně způsobený požár, který ji vážně poškodil včetně vnitřního zařízení. Už na druhý den založilo městské zastupitelstvo fond na obnovu divadla. Soubor našel až do roku 2000 náhradní prostor v divadelním sále D123 městského Domu kultury. Divadlu se dostalo nebývalé hmotné i morální podpory od kolegů ze všech koutů republiky. Soubor byl zván k pohostinským vystoupením na předních pražských scénách, podporu při obnově divadla poskytli i prezident Václav Havel a předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Milan Uhde.
V srpnu 1995 byl dokončen projekt obnovy, který zpracovali architekti sdružení Fabián – Janků – Polách – Štys se sídlem v Olomouci. 16. října 1995 byly zahájeny rekonstrukční a stavební práce. Generálním dodavatelem se staly firmy Fortex-AGS a.s. Šumperk a Building for you spol. s.r.o. Šumperk. Divadelní technologii zajišťovala firma Technoart s.p. Újezd u Brna. Divadelní provoz byl obnoven 8. října 2000.
Jiří Štefanides