Přehled institucí
- Deutsches Haus in Mährisch Ostrau
- Deutsches Theater in Mährisch Ostrau
- Deutsches Vereinshaus in Mährisch Schönberg
- Deutsches Vereinshaus in Neutitschein
- Divadelní Flora Olomouc
- Divadelní sál v Moravské Třebové
- Divadelní zákon 1948
- Divadlo hudby v Olomouci
- Divadlo Husa na provázku
- Divadlo Kytice
- Divadlo loutek
- Divadlo Petra Bezruče
- Divadlo Šumperk s. r. o.
- Dream Factory v Ostravě
Divadlo Šumperk s. r. o.
Profesionální česká činoherní scéna s původně rozsáhlou zájezdovou oblastí zahrnující na šedesát míst na severní Moravě a ve Slezsku. Nahradila německy hrající městskou scénu Städtetheater Ostsudetenland s obdobnými funkcemi, která zanikla v roce 1944. Divadlo Šumperk s. r. o. sídlí v bývalém Německém spolkovém domě (Deutsches Vereinshaus).
Vystřídalo tyto názvy:
Krajské oblastní divadlo Šumperk 1951-1955
Krajské oblastní severomoravské divadlo Šumperk 1955-1957
Severomoravské oblastní divadlo Šumperk 1957-1963
Severomoravské divadlo Šumperk 1963-2001
Divadlo Šumperk s. r. o. 2001 až dosud.
- 8. 9. 1951ŠumperkPrvní stálá česká scéna otevřena v Šumperku
Premiérou inscenace Vojnarky Aloise Jiráska zahájilo provoz Krajské oblastní divadlo v Šumperku (dnes Divadlo Šumperk s. r. o.). Inscenaci nastudoval režisér a první ředitel divadla Vladimír Jirousek, výpravu navrhl Antonín Vorel. Šumperská scéna se ale na veřejnosti poprvé prezentovala už 5. září 1951: ve Vrbně pod Pradědem uvedla premiéru Výnosného místa Alexandra NIkolajeviče Ostrovského v režii Jiřího Šotoly.
Jiří Štefanides
zdroj: Dějiny šumperského divadla.Vydalo Město Šumperk, 1994.
Číslo strany: s. 39-40.
Jméno autora: Drahomír Polách - 25. 10. 1994ŠumperkDivadlo v Šumperku vyhořelo
V noci z 24. na 25. října 1994 vypukl v budově Severomoravského divadla v Šumperku patrně úmyslně způsobený požár, který ji vážně poškodil včetně vnitřního zařízení. Už na druhý den založilo městské zastupitelstvo fond na obnovu divadla. Soubor našel až do roku 2000 náhradní prostor v divadelním sále D123 městského Domu kultury. Divadlu se dostalo nebývalé hmotné i morální podpory od kolegů ze všech koutů republiky. Soubor byl zván k pohostinským vystoupením na předních pražských scénách, podporu při obnově divadla poskytli i prezident Václav Havel a předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Milan Uhde.
V srpnu 1995 byl dokončen projekt obnovy, který zpracovali architekti sdružení Fabián – Janků – Polách – Štys se sídlem v Olomouci. 16. října 1995 byly zahájeny rekonstrukční a stavební práce. Generálním dodavatelem se staly firmy Fortex-AGS a.s. Šumperk a Building for you spol. s.r.o. Šumperk. Divadelní technologii zajišťovala firma Technoart s.p. Újezd u Brna. Divadelní provoz byl obnoven 8. října 2000.
Jiří Štefanides
zdroj: Dějiny šumperského divadla.Vydalo Město Šumperk, 1994.
Číslo strany: s. 44
Jméno autora: Drahomír Polách - 8. 10. 2000Severomoravské divadlo Šumperk obnovilo provoz
Po šesti letech od ničivého požáru obnovilo šumperské divadlo provoz v rekonstruované historické budově slavnostní premiérou Našich furiantů Ladislava Stroupežnického. Na inscenaci v režii Jaromíra Janečka se dále podíleli dramaturgyně Marie Procházková a výtvarnice Kristina Novotná, autorem hudby byl Pavel Vondruška.
Jiří Štefanides
Související události
- 26. 12. 1902
InstituceV Šumperku byl otevřen nový divadelní sálIntenzivní spolkový život v 19. století v bohatnoucím Šumperku (Mährisch Schönberg) byl dovršen postavením Německého spolkového domu (Deutsches Vereinshaus) s divadelním sálem a technicky velmi dobře vybaveným jevištěm. Třídenní slavnost zahrnula koncertní a pěvecká vystoupení a první divadelní představení členů místních spolků, dále sobotní slavnostní ples a v neděli odpoledne koncert vojenské hudby. V roce 1903 založil šumperský podnikatel Eduard Wanke divadelní a koncertní agenturu (Theater- und Konzertagentur Wanke), která zajišťovala četná divadelní představení i těch největších souborů a hostování významných osobností: v Šumperku opakovaně vystupovaly Burgtheater, Hofoper, Deutsches Volkstheater a Raimund-Theater z Vídně, Meiningen Hoftheater, německy hrající městská divadla z Plzně, Brna, Opavy, Olomouce či Františkových Lázní, hostovala zde japonská tragédka Hanako (1910) ad. V letech 1918–1938 se v Šumperku v sezoně střídalo až šest rakouských, německých a ruských souborů pěstujících činohru, operu, balet, operetu a kabaret. Intenzivní pestrá divadelní činnost včetně místních ochotníků zde skončila v roce 1938 po mnichovské dohodě, kterou byl Šumperk přičleněn k Německu. Nemohlo ji nahradit nacisty na podzim 1939 zřízené první městské pouze činoherní divadlo s malým souborem se sídlem Německém spolkovém domě, které kočovalo v široké oblasti Šumperska a Hřebečska až do konce sezony 1943/1944.
V bývalém Německém spolkovém domě dnes sídlí městské Divadlo Šumperk, s. r. o..Jiří Štefanides
- 28. 5. 1944
InstitucePoslední představení Städtetheater Ostsudetenland v ŠumperkuPředstavením komedie Thomase Klingga Ein anderes Leben se uzavřela existence zájezdového městského divadla v Šumperku Städtetheater Ostsudetenland. Následující sezonu 1944/1945 už nezahájilo vzhledem k válečným událostem. V páté a poslední sezoně 1943/1944 sehrálo 267 představení pro 107 tisíc diváků. Divadlo bylo otevřeno 30. 9. 1939.
Jiří Štefanides