Přehled institucí
- Slezské divadlo Opava
- Slezské národní divadlo v Opavě
- Společnost Andrease Elensona
- Společnost Josefa Aloise Prokopa
- Společnost Josefa Štandery
- Společnost Václava Choděry
- Společnost Václava Svobody
- Städtetheater Ostsudetenland
- Stadttheater Brünn
- Stadttheater Iglau
- Stadttheater in Märisch Ostrau
- Stadttheater Troppau
- Stadttheater Znaim
- Studio Hořící žirafy Olomouc
Städtetheater Ostsudetenland
Činoherní profesionální zájezdové divadlo se sídlem v Šumperku (Mährisch Schönberg) s širokou oblastí působení od východních Čech přes Šumpersko po Hřebečsko. Po celou dobu své existence hrálo pod jediným názvem:
Städtetheater Ostsudetenland 1939-1944
- 30. 9. 1939ŠumperkZájezdové městské divadlo v Šumperku zahájilo provoz
Premiérou inscenace hry Dietricha Eckarta Heinrich von Hohenstaufen zahájilo svou existenci první městské divadlo v Šumperku. Po mnichovské dohodě na konci září 1938 byl Šumperk (Mährisch Schönberg) připojen k Německu a byl určen jako divadelní středisko pro další oblasti osídlené převážně německy hovořícím obyvatelstvem a také odtržené od Československa (Hřebečsko, část severní Moravy, opavská část Slezska). Říšské orgány zřídily od počátku sezony 1939/1940 pod názvem Städtetheater Ostsudetenland (Divadlo měst Východních Sudet) zájezdové městské divadlo se sídlem v Šumperku. Realizoval se tak záměr, o jehož naplnění marně usilovali soukromí ředitelé německojazyčných divadelních společností na Šumpersku v meziválečném období 1918-1938. Města zapojená do tohoto konceptu (Bruntál, Mohelnice, Moravská Třebová, Svitavy, Šternberk, Uničov ad.) přispívala na provoz pouze činoherního souboru, financovaného rovněž říšskými institucemi. Divadlo mělo sídlo v šumperském Deutsches Vereinshaus (Německý spolkový dům), který byl za války majetkem NSDAP. Prvním a jediným intendantem šumperského divadla byl herec a divadelní ředitel Karl Theodor Wagner. Zájezdová scéna s vlastním autobusem existovala do května 1944.
Jiří Štefanides
zdroj: Der Weg zum Städtetheater OstsudetenlandNordmährischer Grenzbote, 1944, č. 52, s. 4.
Číslo strany: 4
Jméno autora: Otto Kühnert - 28. 5. 1944ŠumperkPoslední představení Städtetheater Ostsudetenland v Šumperku
Představením komedie Thomase Klingga Ein anderes Leben se uzavřela existence zájezdového městského divadla v Šumperku Städtetheater Ostsudetenland. Následující sezonu 1944/1945 už nezahájilo vzhledem k válečným událostem. V páté a poslední sezoně 1943/1944 sehrálo 267 představení pro 107 tisíc diváků. Divadlo bylo otevřeno 30. 9. 1939.
Jiří Štefanides
zdroj: Der Weg zum Städtetheater OstsudetenlandNordmährischer Grenzbote, 1944, č. 52, s. 4.
Číslo strany: 4
Jméno autora: Otto Kühnert
Související události
- 26. 12. 1902
InstituceV Šumperku byl otevřen nový divadelní sálIntenzivní spolkový život v 19. století v bohatnoucím Šumperku (Mährisch Schönberg) byl dovršen postavením Německého spolkového domu (Deutsches Vereinshaus) s divadelním sálem a technicky velmi dobře vybaveným jevištěm. Třídenní slavnost zahrnula koncertní a pěvecká vystoupení a první divadelní představení členů místních spolků, dále sobotní slavnostní ples a v neděli odpoledne koncert vojenské hudby. V roce 1903 založil šumperský podnikatel Eduard Wanke divadelní a koncertní agenturu (Theater- und Konzertagentur Wanke), která zajišťovala četná divadelní představení i těch největších souborů a hostování významných osobností: v Šumperku opakovaně vystupovaly Burgtheater, Hofoper, Deutsches Volkstheater a Raimund-Theater z Vídně, Meiningen Hoftheater, německy hrající městská divadla z Plzně, Brna, Opavy, Olomouce či Františkových Lázní, hostovala zde japonská tragédka Hanako (1910) ad. V letech 1918–1938 se v Šumperku v sezoně střídalo až šest rakouských, německých a ruských souborů pěstujících činohru, operu, balet, operetu a kabaret. Intenzivní pestrá divadelní činnost včetně místních ochotníků zde skončila v roce 1938 po mnichovské dohodě, kterou byl Šumperk přičleněn k Německu. Nemohlo ji nahradit nacisty na podzim 1939 zřízené první městské pouze činoherní divadlo s malým souborem se sídlem Německém spolkovém domě, které kočovalo v široké oblasti Šumperska a Hřebečska až do konce sezony 1943/1944.
V bývalém Německém spolkovém domě dnes sídlí městské Divadlo Šumperk, s. r. o..Jiří Štefanides
- 8. 9. 1951
InstitucePrvní stálá česká scéna otevřena v ŠumperkuPremiérou inscenace Vojnarky Aloise Jiráska zahájilo provoz Krajské oblastní divadlo v Šumperku (dnes Divadlo Šumperk s. r. o.). Inscenaci nastudoval režisér a první ředitel divadla Vladimír Jirousek, výpravu navrhl Antonín Vorel. Šumperská scéna se ale na veřejnosti poprvé prezentovala už 5. září 1951: ve Vrbně pod Pradědem uvedla premiéru Výnosného místa Alexandra NIkolajeviče Ostrovského v režii Jiřího Šotoly.
Jiří Štefanides