Přehled institucí
- Deutsches Haus in Mährisch Ostrau
- Deutsches Theater in Mährisch Ostrau
- Deutsches Vereinshaus in Mährisch Schönberg
- Deutsches Vereinshaus in Neutitschein
- Divadelní Flora Olomouc
- Divadelní sál v Moravské Třebové
- Divadelní zákon 1948
- Divadlo hudby v Olomouci
- Divadlo Husa na provázku
- Divadlo Kytice
- Divadlo loutek
- Divadlo Petra Bezruče
- Divadlo Šumperk s. r. o.
- Dream Factory v Ostravě
Deutsches Haus in Mährisch Ostrau
Německý dům (Deutsches Haus) s divadelním sálem byl otevřen v roce 1895. V srpnu 1944 byl poškozen při náletu spojeneckého letectva na Moravskou Ostravu a po skončení války byl v roce 1945 zbořen.
- 1. 10. 1895OstravaZahájen divadelní provoz v Německém domě v Moravské Ostravě
Slavnostním představením hry Felixe Philippiho Helfer der Menschheit bylo otevřeno Německé spolkové divadlo (Deutsches Vereinstheater) zřízené v Německém domě (Deutsches Haus) v Moravské Ostravě. Německý dům byl postaven v témže roce v centru Moravské Ostravy nedaleko českého Národního domu. Divadelní sál pro 600 diváků se nacházel v prvním patře. Sezona trvala od října do Květné neděle, nehrálo se však denně a byla zadávána ředitelům cestujících společností, někdy byla i pobočnou scénou blízkých městských divadel, například v Opavě nebo v Bialsku-Biale. Působili zde ředitelé Ferdinand Arlt, Carl Heiter, Heinrich Jantsch, Carl Rübsam, dále Adolf Rosée, Eduard Vollbrecht a další. Hostovaly zde také soubory vídeňského Dvorního divadla (Burgtheater) a Meiningenští. Ačkoliv jeviště mělo spíše jednoduché vybavení, provozovaly se zde všechny druhy a žánry, vedle činohry i opereta, opera, balet či kabaret. Německý dům sloužil profesionálnímu divadlu až do otevření městského divadla s německým souborem v roce 1907 a pak znovu v letech 1919-1939.
Jiří Štefanides
zdroj: Die Geschichte des deutschsprachigen Theaters in Mährisch-Ostrau von den Anfängen bis 1944Dissertation. Universität Wien. Philosophische Fakultät. Wien: 1965.
Jméno autora: Hilde Pregler