Hofoper Wien

Vytisknout

Pod touto institucí jsou zařazena hesla, která zaznamenávají ta pohostinská vystoupení členů vídeňské Hofoper na Moravě a ve Slezsku, u nichž neznáme spojení s místním divadlem či jinou institucí.

  • 3. 9. 1770
    UničovSvětová premiéra v Uničově 

    Na přelomu srpna a září 1770 se v Uničově (Mährisch Neustadt) konala politická jednání mezi císařem Josefem II. a pruským králem Friedrichem II. Pro pobavení státníků do Uničova přijela z Vídně dvorní opera (a také balet s baletním reformátorem choreografem Noverrem) a za doprovodu orchestru složeného z vídeňských a zčásti olomouckých hudebníků uvedla mj. poprvé operu seria La Contessina (Hraběnka, v německé verzi Die junge Gräfin). Jejím autorem byl dvorní skladatel Florian Leopold Gassmann, rodák z Mostu, libreto napsal Marco Coltellini podle Carla Goldoniho. Pro divadelní produkce konané během politických jednání bylo na uničovském náměstí před radnicí postaveno dřevěné divadlo. Představení velmi zaujalo i hudebně založeného Friedricha II. a Gassmannova nová opera záhy prošla velkými evropskými jevišti. O dva roky později se její autor stal na dvoře Marie Terezie a Josefa II. dvorním kapelníkem. V Olomouci byla La Contessina uvedena v městském divadle 12. 12. 1781 pod názvem Die Marquisin oder Der übel angebrachte Stolz.
    Jiří Štefanides

    zdroj: Uničov - historie moravského města

    Město Uničov: Uničov, 2013.


    Číslo strany: 226-227.
    Jméno autora: Jiří Fiala
  • 11. 8. 1886
    ŠumperkPrvní kontakt Dvorní opery s prostředím Šumperka 

    Ve dnech 11. až 13. 8. 1886 došlo k prvnímu doloženému pobytu členů vídeňské Dvorní opery (Hofoper) v Šumperku (Mährisch Schönberg). Stalo se tak v souvislosti s přípravami oslav 40. výročí založení Mužského pěveckého spolku (Der Männergesangverein) v nedalekém Šternberku (Sternberg), které proběhly v době od 14. do 16. 8. 1886. Ve třech tomu předcházejících dnech pobýval v Šumperku ředitel Dvorní opery Wilhelm Jahn, aby zde konal zkoušky na vystoupení ve Šternberku. 12. 8. dopoledne přijela do Šumperka také Mila Kupfer-Bergerová, tehdy primadona královského divadla v Madridu, která se zúčastnila večerní zkoušky před četným publikem v sále městské střelnice. Zazpívala zde velkou árii Agathy z opery Carla Marii Webera Der Freischütz a ukázky role Valentiny z Meyerbeerových Die Hugenotten. Během zkoušky zaznělo i finále prvního aktu opery Loreley Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, ve kterém zazpívala sopránové sólo šumperská nadějná pěvkyně Ottilie Strobachová, jíž Wilhelm Jahn předpovídal velkou kariéru. Zpráva nezaznamenává mezi účastníky šumperské zkoušky další členy vídeňské opery, kteří pak vystoupili na oslavách ve Šternberku. V Šumperku se patrně sezpívávaly především šumperský a šternberský sbor, zkouškou prošel také orchestr, který dirigoval Wilhelm Jahn. V něm se spojil šumperský městský orchestr s dalšími hudebníky z Olomouce a Šternberka, celkem jej tvořilo 56 muzikantů. 13. 8. všichni účinkující odjeli vlakem do Šternberka, kde večer proběhla generální zkouška.
    Wilhelm Jahn a Mila Kupfer-Bergerová byli ubytováni u Strobachů a zdá se, že tento přátelský kontakt přispěl k dalším zájezdům vídeňské Dvorní opery do Šumperka v letech 1889 a 1890.

    Jiří Štefanides

    zdroj: Hofoperndirector Jahn und Frau Kupfer-Berger in M. Schönberg.

    Grenzbote des nordwestlichen Mährens, 14. 8. 1886, č. 33, s. 3


  • 14. 8. 1886
    ŠternberkVídeňská Dvorní opera na oslavách ve Šternberku 

    Oslavy 40. výročí založení jednoho z nejstarších pěveckých spolků na Moravě (Der Männergesangverein Sternberg), které se konaly ve dnech 14. až 16. 8. 1886, svým významem daleko přesáhly zdejší region. Součástí programu byla i vystoupení členů Dvorní opery (Hofoper Wien). Hudební a divadelní produkce se odbývaly ve Festhalle poblíž nádraží s hledištěm pro 500 diváků. V sobotním programu zazněla ouvertura k opeře Egmont Ludwiga van Beethovena a smíšený sbor z Wagnerovy opery Tannhäuser v podání šternberských pěveckých sborů. Členové Dvorní opery předvedli několik scén z 3. a 4. jednání Meyerbeerovy opery Die Hugenotten v tomto obsazení: Mila Kupfer-Bergerová (tehdy primadona madridského královského divadla, zpívala Valentinu), Franz von Reichenberg (Marcell) a Georg Müller (Raoul). Basista Franz von Reichenberg ještě zazpíval s mužským sborem árii z Mozartovy opery Zauberflöte. V neděli prošel Šternberkem slavnostní průvod, kterého se účastnili členové šedesáti pěveckých spolků. V odpoledním hudebním programu zpívaly kromě domácích také sbory z Brna (Brünn), Uničova (Mährish Neustadt) a Bielska-Białe (Bielitz-Biala). K nejvýznamnějším patřila vystoupení dvou pěvkyň: Mila Kupfer-Bergerová zazpívala dvě velké árie, Agathy z Weberovy opery Der Freischütz a Aidy z Verdiho opery, a poté zaznělo finále z prvního jednání opery Loreley Felixe Mendelssohna-Bartholdyho, sólo talentované sopranistky Ottilie Strobachové z Šumperka doprovázely místní sbory. Za Dvorní operu dirigoval městský orchestr ze Šumperka doplněný hudebníky ze Šternberka a Olomouce s více než padesáti členy ředitel Wilhelm Jahn, na klavír doprovázel Hubert Wondra a na violu hrál Otto Roth. Oslavy ve Šternberku doznívaly v pondělí 16. 8. 1886. Dopravu hostů zajišťovaly zvláštní vlaky z Olomouce a ze Šumperka, po večerním koncertu noční vlaky.

    Jiří Štefanides

    zdroj: Das Sängerfest in Sternberg.

    Grenzbote des nordwestlichen Mährens, 21. 8. 1886, č. 34, s. 1-2.


  • 16. 6. 1889
    ŠumperkDvorní opera opět v Šumperku 

    Po třech letech do Šumperka (Mährisch Schönberg) přijelo ve dnech 16. a 17. 6. 1889 sedm zpěvaček a zpěváků vídeňské Dvorní opery (Hofoper): Ellen Forsterová, Rosa Paumgartner-Papierová (místo onemocnělé Amalie Friedrich-Maternové), Franz von Reichenberg, Marie Renardová, Fritz Schrödter, Karl Sommer a Hermann Winkelmann. Výpravu vedl ředitel Dvorní opery Wilhelm Jahn, v doprovodu byli i sbormistr Hubert Wondra a koncertní mistr a režisér August Stoll. Oba večery měly charakter koncertních pěveckých vystoupení a uskutečnily se v sále městské tělocvičny, vždy pro více než šest set posluchačů. V prvním večeru zazněly árie z oper Alberta Lortzinga (Der Wildschütz), Charlese Gounoda (Faust), Wolfganga Amadea Mozarta (Figaros Hochzeit), Richarda Wagnera (Die Meistersinger von Nürnberg), Heinricha Marschnera (Der Vampyr) a Konradina Kreutzera (Das Nachtlager in Granada), dále duet banditů z Flotowovy opery Alessandro Stradella, tercett z Rossiniho opery Wilhelm Tell, písně Franze Schuberta, Johannese Brahmse, Roberta Schumanna aj. Druhý večer byl více divadelní. Ve dvou jednoaktových singspielech zaujala zejména pětadvacetiletá mezzosopranistka Marie Renardová: zpívala v Mozartově Der Schauspielerdirektor a zejména pobavila v dílku Alexandera Baumanna Das Versprechen hinterm Herd v roli Sennerin. Pěvce doprovázel u klavíru Wilhelm Jahn. 
    Přítomnost vídeňských umělců vyvolala ve městě a okolí velké vzrušení. Už 15. 6. večer přivítaly stovky lidí členy opery na nádraží, přijeli vlakem přes Šternberk. Vítal je mužský pěvecký spolek, dámský chór a městská kapela. Vystoupení Dvorní opery hodnotil místní tisk jako  „úspěch, který v životě našeho města představuje zcela neslýchanou událost“.
    V pramenech se objevuje nezaručený poukaz k údajnému pobytu jedné tanečnice Dvorní opery v Šumperku už v roce 1878. Členové vídeňské opery přijeli do Šumperka zřejmě poprvé v roce 1886 a posléze v letech 1889 a 1890. V roce 1904 zavítala do Šumperka část baletu Dvorní opery a pěvecký soubor opět v roce 1914.

    Jiří Štefanides

    zdroj: Concert und Theater der Wiener k. k. Hofopern-Sänger.

    Grenzbote des nordwestlichen Mährens, 8., 15. a 22. 6. 1889.


  • 1. 6. 1890
    ŠumperkVídeňská Dvorní opera potřetí v Šumperku 

    Po vřelém přijetí Dvorní opery (Hofoper Wien) v Šumperku (Mährisch Schönberg) v roce 1889 se první vídeňský operní soubor do tohoto města vrátil za rok ve dnech 1. 6. a 2. 6. 1890, opět veden ředitelem Wilhelmem Jahnem. První večer byl věnován koncertním pěveckým číslům. Zazněly písně Carla Loewa, Thomase Kopschata, Thomase Winkelmanna, Franze Schuberta, Felixe Mendelssohna- Bartholdyho a dalších skladatelů, a sextet z Donizettiho opery Lucia von Lammermoor. Dvě árie, z Meyerbeerovy opery Le Prophète a Trinklied z opery Gaetana Donizettiho Lucretia Borgia, zazpívala Louise Kaulichová. První večer uzavřel děkovným projevem starosta Šumperka Friedrich Tersch. Druhý večer byl věnován divadlu. Tvořily jej dvě ucelené operní ukázky: druhé jednání opery Richarda Wagnera Der fliegende Holländer a třetí jednání Fausta Charlese Gounoda. Postavy Wagnerova díla zpívali Karl Sommer (Holländer), Louise von Ehrensteinová (Senta), Fritz Schrödter (Erik), Franz von Reichenberg (Daland) a Louise Kaulichová (Mary). V ukázce Fausta vystoupili Georg Müller (Faust), Louise von Ehrensteinová (Gretchen), Franz von Reichenberg (Mefisto), Louise Kaulichová (Marthe) a Anna Baierová (Siebel). Instrumentální doprovod nahradili hrou na dva klavíry Wilhelm Jahn a prof. Mader, sbormistrem byl Hubert Wondra (před angažmá ve Vídni prošel jako mladý zpěvák, sbormistr a pedagog Olomoucí, Šternberkem a Opavou).
    Také tento vlakový zájezd Dvorní opery měl v Šumperku velký ohlas. V roce 1904 zde vystoupilo několik členů baletního souboru Dvorní opery, v roce 1914 opět její zpěváci.

    Jiří Štefanides

    zdroj: Concert und Opernaufführung der Wiener k. k. Hofopern-Sänger.

    Grenzbote des nordwestlichen Mährens, 7. 6. 1890, č. 23, s. 1–3.


  •