Zdroje informací

  •  

Bylo nebylo Satirické divadlo Večerní Brno 1959-1992.

Vytisknout

Brno: I.D.E.A., 1999

  • 17. 1. 1963
    Instituce
    BrnoDrak je drak, divácky nejúspěšnější inscenace Večerního Brna 

    Satirická hra Drak je drak čili kterak Žužličtí k rozumu přišli trojice autorů Miroslava Skály, Vladimíra Fuxe a Vlastimila Pantůčka byla travestií Dykova Ondřeje a draka. Na pozadí příběhu městečka, ve kterém si jeho obyvatelé vymyslí existenci draka, aby zakryli vlastní prohřešky, se odhalovaly nejrůznější nešvary socialistického Československa. Druhou rovinu hry představovaly výstupy na předscéně v podání ústřední dvojice postav, místního strážníka Šmidry a občana Honzy, kteří se po vzoru Osvobozeného divadla kriticky vyjadřovali k aktuálnímu dění.
    Režisér Evžen Sokolovský inscenaci pojal opět formou divadla na divadle, jako vystoupení kočovné divadelní „šmíry“. Výpravy se ujal dvorní scénograf Vladimír Bernard Růžička, hudbu složil a orchestr dirigoval Ladislav Štancl, choreografii nacvičil Luboš Ogoun a dramaturgicky vše ohlídal Vladimír Fux. Z herců byli kromě Lubomíra Černíka (Šmidra) recenzenty vyzvedáváni Ladislav Suchánek (Náčelník a Principál), Miroslav Výlet (Kovář), Marie Beránková (Učitelka), Karel Augusta (Zelinář), s menšími rozpaky byli přijímáni druhý z komentátorů Dobroslav Riegel (Honza), Zdeněk Duss (Magistr), Jiří Jurka (Bivoj) a Zdeněk Blažek (Purkmistr). Dále hráli Dagmar Ježková-Černíková, Stanislava Klapková, Jiří Štědroň a Blažena Kramešová.
    Takzvaná „nejlidovější“ hra Večerního Brna se stala na dva roky nejuváděnějším divadelním titulem v Československu: v roce 1963 ji uvedlo celkem 22 profesionálních divadel a v polovině následujícího roku figurovala na repertoáru 16 z nich.

    Klára Hanáková

  •