Zdroje informací

  •  

Kabaret Večerní Brno

Vytisknout

Praha: Orbis, 1965

  • 21. 9. 1959
    Instituce
    BrnoVstupní inscenace Večerního Brna 

    Vznik nového brněnského divadla vyvolala potřeba nahradit podřadné estrády kvalitním kabaretem. Hlavními zakladateli byli herec Lubomír Černík, právník a skladatel Ladislav Štancl a herec Ladislav Suchánek, který stál v čele Estrádního jednatelství, jež tento podnik organizačně zaštítilo. Navázali spolupráci s autory z brněnského rozhlasu (Vladimír Fux, Miroslav Skála, Vlastimil Pantůček a Karel Tachovský), soubor doplnili herci z Divadla Julia Fučíka, režií prvních dvou pořadů se ujala rozhlasová režisérka Olga Zezulová-Walterová.
    První premiérou bylo kabaretní pásmo Večerní Brno, složené ze scének a písniček volně spojených společným rámcem imaginárních novin. Na textu participovalo devatenáct převážně českých autorů. Pořadem provázeli Lubomír Černík a Vilém Lamparter, kteří po vzoru Osvobozeného divadla glosovali na forbíně soudobé společenské dění. Dále účinkovali Ladislav Suchánek, Dobroslav Riegel, Zdeněk Janč, Eva Bojanovská (později známá zpěvačka Eva Pilarová), Dagmar Ježková-Černíková, Blažena Rýznarová, Libuše Přichystalová ad. Scénu s použitím ilustrací Milana Zezuly vytvořil Vojtěch Štolfa, kostýmy Olga Babrajová, hudebně spolupracoval Ladislav Štancl a choreograficky Zdeněk Janč.
    Během prvních dvou sezon převažovala ve Večerním Brně kabaretní pásma typu skládaných pořadů, založená na kabaretiérském a konferenciérském umění Lubomíra Černíka, ve kterých se však jednalo spíše o satiru komunální. Kritika divadlo chválila hlavně za snahu vyjádřit se aktuálně k současnosti. Již od začátku se Večerní Brno zařadilo mezi nejvýznamnější scény malých forem šedesátých let.

    Klára Hanáková

    Další zdroj:
    Milada Haluzová: Satira pod Špilberkem. Svět v obrazech, 1959, č. 46, s. 18-19.

  •