Zdroje informací

 •  

Kalendárium dějin divadla v Opavě

Vytisknout

Opava: Matice Slezská, 1995.

 • 5. 1. 1919
  Instituce
  OpavaPrvní vystoupení české herecké společnosti na jevišti německého Městského divadla v Opavě 

  Divadelní sekce Nové generace dojednala pronájem divadla a uspořádala, ještě před přijetím českých požadavků v německy většinové Opavě, dvě nedělní představení Smetanovy opery Prodaná nevěsta, kterou zde uvedla divadelní společnost Antoše J. Frýdy, vedená ředitelem Antonínem Drašarem. Pod taktovkou dirigenta Emanuela Bastla a v režii Josefa Peršla vystoupila v odpoledním představení v roli Mařenky Anna Šikolová-Krátká, večer Babuška Dostálová, v roli Jeníka Leon Geitler, Kecala Josef Peršl a Vaška zpíval Josef Frič. Frýdova společnost přijela z Moravské Ostravy, kde měla v pronájmu poslední sezonu 1918/1919 v Národním domě.

 • 6. 6. 1944
  Instituce
  OpavaPoslední představení německého městského divadla v Opavě 

  Sezona 1943/1944 byla ukončena operou Eugena d´Alberta Tiefland (Nížina) pod taktovkou šéfa opery Otty Friedricha a v režii Hanse Trautnera. Hráli Josef Artmeier (Sebastian), Josef Walden (Pedro) a Käthe Retmannová (Martha). Na základě nařízení o uzavření všech divadel v Protektorátu Čechy a Morava ke dni 1. 9. 1944 nebyla další divadelní sezona zahájena a po válce již činnost německého divadla nebyla obnovena.

 • 22. 9. 1945
  Instituce
  OpavaOtevření Slezského národního divadla v Opavě 

  První stálé česky hrající městské divadlo v Opavě zahájilo svou činnost premiérou Čapkovy hry Matka v režii Vladimíra Štrose a s Marií Šafaříkovou v titulní roli. Kromě činoherního souboru, jehož šéf Zdeněk Podlipný nastoupil až 1. října, zde působil soubor opery (šéf Vilibald Scheiber), operety (šéf Karel Kosina) a baletu (šéf Jan Škoda).

 •