Zdroje informací

  •  

Německojazyčné divadlo na Moravě a ve Slezsku. 3/3.

Vytisknout

Olomouc: Univerzita Palackého, 2014.

  • 6. 10. 1845
    Instituce
    Moravská TřebováZřízení divadelního sálu v Moravské Třebové 

    Představením frašky Friedricha Kaisera Stadt und Land, které sehrála divadelní společnost Ferdinanda Hanno, byl otevřen divadelní sál na tehdejším Velkém náměstí v Moravské Třebové (Mährisch Trübau). Divadelní sál nechal zbudovat ve svém domě tesařský mistr Franz Erker. Jeviště bylo vybaveno provazištěm a propadlištěm. Hlediště tvořil parter s lavicemi a místy k stání a lóže a galerie. Vešlo se sem více než pět set diváků. Pro obyvatele Moravské Třebové, kteří se téměř všichni hlásili k německé národnosti, se divadelní sál stal oblíbeným střediskem jejich společenského života. Vystupovaly zde profesionální a ochotnické divadelní soubory, konaly se tu plesy a zábavy, koncerty pěveckých spolků, studentské akademie apod. Sál prošel v letech 1891–1892 rekonstrukcí, v roce 1899 zde byla zavedena elektřina. Dům s divadelním sálem byl soukromým majetkem až do podzimu 1913, kdy jej odkoupilo město. Provoz v městském divadle však po první sezoně 1913/1914 skončil s vypuknutím první světové války. V roce 1916 bylo divadlo pro havarijní stav uzavřeno a už nebylo obnoveno.

    Jiří Štefanides

  • 24. 10. 1886
    Instituce
    Nový JičínOtevření Německého spolkového domu v Novém Jičíně 

    V tento den byl v Novém Jičíně (Neutitschein) otevřen Německý spolkový dům (Deutsches Vereinhaus) s velkým divadelním sálem. Projekt stavby v historizujícím stylu italské novorenesance vytvořil významný vídeňský architekt Otto Thienemann. Hlediště mělo kapacitu 443 míst k sezení a 300 míst k stání. První divadelní představení se zde uskutečnilo týden po otevření 31. 10. 1886, hrála se komedie Franze von Schönthana Die goldene Spinne. Nový Jičín se od té doby stal žádanou štací německy hrajících divadelních společností, které pravidelně objížděly okruh moravských a slezských měst s většinovým německým obyvatelstvem od Svitav a Moravské Třebové přes Šumperk, Rýmařov, Bruntál a Šternberk až po Frýdek. Za druhé světové války zde pravidelně vystupovalo německy hrající městské divadlo z Moravské Ostravy. Německý spolkový dům byl střediskem kulturního života novojičínských Němců až do konce války.

    Jiří Štefanides

  • 29. 8. 1944
    Instituce
    OstravaDivadla v Moravské Ostravě po americkém náletu 

    Při rozsáhlém náletu amerického letectva na Ostravu byla těžce poškozena budova městského divadla a budova Dělnického divadla na Přívozské ulici, menší škody utrpěl i Národní dům, v němž tehdy sídlilo České divadlo moravskoostravské. Städtisches Theater předčasně ukončilo letní sezonu 1944. Po zákazu divadelní činnosti v protektorátu od 1. září 1944 se německy hrající soubor do městského divadla v Ostravě už nikdy nevrátil.

  •