Zdroje informací

  •  

Divadelní kultura. In Dějiny Olomouce / 2

Vytisknout

Dějiny Olomouce / 2. Olomouc: 2009,Statutární město Olomouc a Univerzita Palackého v Olomouci. 533s. ISBN 978-80-244-2369-2.

  • 1. 8. 1951
    Instituce
    OlomoucPůsobení režiséra Jaromíra Pleskota v Olomouci 

    Šéfem činohry Krajského oblastního divadla v Olomouci se stal režisér Jaromír Pleskot, který úzce spolupracoval s dramaturgem Emilem Radokem a výtvarníky Františkem Tröstrem a Oldřichem Šimáčkem. Ve svých inscenacích navazoval na avantgardní principy Jiřího Frejky a na českou tradici  psychologického herectví, zaměřil se na neschematizující pojetí klasické dramatiky.  Mezi nejvýznamnější inscenace patřily Molièrovy komedie Jeho urozenost pan Měšťák (1951) a Don Juan (v překladu Karla Krause, 1952), Cervantesův Lišák Pedro (1953), Shakespearovy tragédie Othello (1951), Romeo a Julie (s Iljou Rackem, Věrou Motyčkovou, Josefem Bekem,1953) a komedie Zkrocení zlé ženy (se Slávkou Budínovou a Josefem Bekem v hlavních rolích, 1952). Za jeho vedení se v souboru prosadili herci Věra Bublíková, Slávka Budínová, Marie Spurná, Bohuslav Čáp, Zdeněk Ornest, Ilja Racek a další. Za Pleskotova vedení získala olomoucká činohra výrazný umělecký profil a prosadila se v celostátním divadelním kontextu. Počátkem sezony 1953/1954 Jaromír Pleskot z olomouckého divadla odešel a vedení činoherního souboru převzal Karel Jernek.

    Tatjana Lazorčáková

  • 21. 2. 1953
    Instituce
    OlomoucPrvní československé uvedení hry Lišák Pedro v Olomouci 

    V režii Jaromíra Pleskota a s výpravou Oldřicha Šimáčka byla v Krajském oblastním divadle v Olomouci jako československá premiéra uvedena hra Miguela de Cervantese Saavedry Lišák Pedro s Josefem Bekem v titulní roli. Dále hráli Oldřich Velen, Věra Bublíková, Slávka Budínová, Ilja Racek, Zora Rozsypalová a další.

    Tatjana Lazorčáková

  •